انجمن شاعران اهل بیت علیهما سلام
100186_orig637006864680815527.jpg
کنگره ملی اربعین در آیینه شعر اقوام ایرانی

فراخوان

کنگره ملی اربعین در آیینه شعر اقوام ایرانی

اداره کل فرهنگ و ارشاد ایلام

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، نخستین کنگره ملی اربعین در آئینه شعر اقوام ایرانی فراخوان داد.

منصور محبی مسئول امور فرهنگی اداره کل و نماینده بنیاد بین المللی امام رضا(ع) با اعلام این خبر اظهار کرد: به مناسبت گرامیداشت اربعین شهادت سیدالشهدا(ع) و با عنایت به برگزاری کنگره جهانی پیاده روی اربعین سرور و سالار شهیدان و تشرف انبوه دلدادگان اهل بیت (علیهم السلام) از استان ایلام و مرز بین المللی مهران به عتبات عالیات، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، با همکاری بنیاد بین المللی فرهنگی و هنری امام رضا(ع) برگزار می کند.


وی اضافه کرد: در این کنگره اشعار اقوام ایرانی، در زبان ها و گویش های شعری رایج شامل: بلوچی، ترکی، خراسانی، خوزی، سمنانی، عربی، فارسی، کُردی، گیلکی، لری، لکی، مازنی، مرکزی و... پذیرفته می شود.

محبی در خصوص اهداف این کنگره بیان کرد: معرفی ابعاد گوناگون حماسه اربعین حسینی، تبلیغ و تعمیق سیره امام حسین(ع)، ترویج فعالیت های فرهنگی و ادبی با محوریت سیره حضرت سیدالشهدا(ع)، تجلی همگرایی اقوام ایرانی در آئینه شعر اربعین و تقدیر از سرایندگان آثار ادبی در حوزه فرهنگ عاشورایی از جمله اهداف اصلی این کنگره به حساب می آید.

نماینده بنیاد بین المللی امام رضا(ع) تصریح کرد: محورهای فراخوان این کنگره در دو بخش اربعین حسینی و حماسه عاشوراست و هر شاعر می تواند حداکثر سه اثر به دبیرخانه کنگره ارسال نماید.

وی خاطر نشان کرد: همه گویش های فارسی به استثنای فارسی معیار پذیرفته می شود و به منظور تسریع در داوری، ضرورت دارد زبان و گویش شعر در ذیل عنوان اثر ذکر می شود، همچنین اشعار باید در قالب  word و با قلم nazanin و اندازه 14 ارسال شوند.

مسئول امور فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام افزود: محدودیتی برای قالب های شعری وجود ندارد و همین طور محدودیتی در خصوص سن و سال شرکت کنندگان در نظر گرفته نشده است.

وی ادامه داد: ذکر مشخصات شناسنامه ای، شماره تماس، نشانی محل سکونت و رایان نامه ضروری است و حضور برگزیدگان برای دریافت جایزه در مراسم اختتامیه کنگره الزامی خواهد بود.

وی با بیان اینکه حق بهره برداری از آثار برای دبیرخانه کنگره محفوظ است، همچنین فرایند ثبت نام و ارسال آثار فقط از طریق تارنمای شمس توس به نشانی ilam.shamstoos.ir  و  portal.shamstoos انجام می شود.

محبی در خصوص جوایز این کنگره تاکید کرد: در هر یک از زبان ها و گویش های اعلام شده بر اساس نصاب آثار رسیده و نظر هیات داوران به نفرات اول تا سوم جوایزی به شرح زیر اهدا می شود:

نفر اول 15 میلیون ریال

نفر دوم 10 میلیون ریال

نفر سوم 7 میلیون ریال

وی ادامه داد: در بخش ویژه به منظور تقدیر از صاحبان مجموعه شعر به زبان ها و گویش های اقوام ایرانی (چاپ شده از ابتدای سال 95 تاکنون)، دبیرخانه کنگره به سه مجموعه برگزیده شعر عاشورایی با رای هیات داوران، جوایزی اهدا می گردد و شاعران دو نسخه از هر کتاب شعر خود را به دبیرخانه ارسال نمایند.

گفتنی است آخرین مهلت ارسال آثار تا پایان مرداد ماه 98 خواهد بود و تاریخ برگزاری کنگره در دهه اول مهر ماه 98 است.نظرات

ارسال نظرات

وارد کردن نام و نام خانوادگی و پست الکترونیک اجباری می باشد.*

*